CLOSE

Filmo „Siena: tarp rytų ir vakarų“ kūrimas
Interviu su režisiere Neringa Medutyte

Neringa Medutyte Interview

„Siena: tarp rytų ir vakarų“ yra transliuotojo „Al Jazeera“ užsakytas naujasis kompanijos „Rogan Productions“ pilnametražis dokumentinis filmas, kurį režisavo Neringa Medutytė. „Siena: tarp rytų ir vakarų“ pasakoja Rusijos invazijai besiruošiančių Lietuvos šauktinių istorijas.

Neringa pirmą kartą kreipėsi į Jamesą Roganą su filmo „Siena: tarp rytų ir vakarų“ idėja, kai Rusija aneksavo Krymą. Neringa gimė vis dar Rusijos okupuotoje Lietuvoje, todėl norėjome sužinoti daugiau apie jos patirtis ir šio filmo svarbą.

„Lietuva tapo nuolatinių Rusijos provokacijų taikiniu. 2015 metų pradžioje situacija tapo tiek įtempta, kad mūsų prezidentė grąžino privalomąją karo tarnybą, o NATO Lietuvoje atidarė pajėgų integravimo vienetą, kuris užtikrintų šalies pasiruošimą puolimo atveju. Atrodė, kad taikūs santykiai pernakt radikaliai virto neaiškia ateitimi. Gyvendama Londone pastebėjau, kad besikeičianti Lietuvos ir Baltijos šalių geopolitinė padėtis nebuvo pakankamai nušviesta žiniasklaidoje. Supratau, kad privalau žmonėms papasakoti savo šalies istoriją.“.

1990 metais vos ketverių metų Neringa buvo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo liudininkė: „Tai Iki šiol yra vienas ryškiausių mano prisiminimų. Užaugau kartu su savo valstybe. Su visomis problemomis, su kuriomis susidūrė Lietuva, susidūriau ir aš. Iš asmeninės patirties ir daugybės lietuvių istorijų žinau, kad beveik 50 metų trūkusį Rusijos okupacija ir sovietų nusikaltimai turėjo ir iki šiol turi didelę įtaką Lietuvos visuomenei. Lietuva iš patirties žino, kokią kainą turės sumokėti, jei nereaguos į agresyvius Rusijos politikus. Nors Į Londoną persikėliau prieš penkerius metus, vis dar jaučiuosi stipriai prisirišusi prie savo šalies ir žmonių, tačiau dabar galiu įvertinti situaciją iš šalies ir, pasitelkdama kino kalba, pasidalyti mūsų istorija su pasauliu.“.

Neringa Medutyte Interview
Filmo „Siena: tarp rytų ir vakarų“ dėmesio centre fenomenas, kilęs po to, kai Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė paskelbė privalomosios karo tarnybos grąžinimą – žmonės prie kariuomenės prisijungė savo noru ir galiausiai nei vienas karys nebuvo pašauktas. Filmas pasakoja apie du karius, buvusius tarp pirmųjų atėjusiųjų. Personažai yra labai skirtingų charakterių ir turi skirtingas biografijas, bet Neringą įkvėpė jų motyvacija ir ryžtas tarnauti tėvynei: „Mes susipažinome su jų šeimomis ir, kas svarbiausia, jų mamomis, kurios prisimena laikus, kai Lietuva buvo okupuota Sovietų Rusijos. Mamų paaiškinimas, kodėl buvo verta leisti sūnums prisijungti prie gynybai besiruošiančios kariuomenės, buvo be galo jaudinantis. Net po 26 metų laisvės, prisiminimai apie sovietų okupaciją vis dar gyvi, o sovietų nusikaltimai nebuvo pamiršti. Filmas įrodo, kad, nepaisant asmeninių iššūkių laukiančių kariuomenėje, jaunoji Lietuvos karta nori užkirsti kelią istorijos pasikartojimui.“.

Istorija pasakojama iš įvairių perspektyvų: nuo nacionalinės politinės situacijos filmuojant Dalią Grybauskaitę ir NATO pajėgas iki atskirų pėstininkų, jų gyvenimų ir šeimų. Toks pilnas vaizdas leido Neringai pademonstruoti visą įtaką, kurią asmeniui gali turėti vienas politinis sprendimas: „Buvo be galo įdomu pažinti personažus prieš jiems įstojant į kariuomenę ir stebėti jų pokytį per devynis mėnesius tarnybos. Devyni mėnesiai yra gana ilgas laikotarpis, todėl daug sužinojome apie vidinį kariuomenės darbą ir kariais virstančius asmenis.

Filmavimas kariuomenėje kėlė nemažai praktinių iššūkių: „Kariuomenėje filmavau pirmą kartą. Filmavimų pradžioje su filmavimo komanda kartais netikėtai atsidurdavome 500 karių rikiuotėje nežinodami, kokia kryptimi ji judės. Kartais jie greitai žygiavo tiesiai į mus, o mes nežinojome kur bėgti!“.

Neringa Medutytė įgijo dokumentinio kino režisūros magistro diplomą prestižinėje Nacionalinėje kino ir televizijos mokykloje (NFTS) Jungtinėje Karalystėje. Mokykla režisierės filmą „Šiandien ir vakar“ (angl. k. „Today and Yesterday“) pristatė Britų kino ir televizijos meno akademijoje (BAFTA) kaip „ateities žvaigždės darbą“ ( angl. k. „Future Star of Tomorrow“). Jos dokumentinis filmas „Dviese“ ( angl. k. „Twogether“) gavo Jungtinės Karalystės Karališkosios televizijos draugijos apdovanojimą. Neringa taip pat turi žurnalistikos bakalauro ir meno mokyklos diplomus. Ji dirbo žurnaliste aktualijų ir verslo srityse. Režisierė parašė vieno sėkmingiausių Lietuvos verslininkų Iljos Laurso TOP 1 bestselerį Lietuvoje „Verslas Naujai“. Vėliau Neringa sukūrė baigiamąjį dokumentinį filmą apie Ilją Laursą ir jo sėkmę Silicio slėnyje.

Neringa Medutyte Interview

Al Jazeera transliuos „Siena: tarp rytų ir vakarų“ dar šiais metais. Daugiau informacijos apie filmą rasite „Siena: tarp rytų ir vakarų“ tinklalapyje.

Waiting for Invasion is due to be televised by Al Jazeera later this year. For more information on the film, please visit the Waiting for Invasion microsite.